Bali szigett mr a prehisztorikus idktl kezdve laktk. Els laki az zsia fell az indonz szigetvilg fel vndorl trzsek leszrmazottai voltak, akik mai ismereteink szerint i. e. 30. szzad krl telepedtek le a szigeten. Ebbl az idbl szrmaz keszkzket talltak Cekik telepls kzelben, a sziget nyugati rszn.
A prehisztorikus idk vgt az India fell rkez hinduk rkezse jelentette, mely a cserpedny-darabokon tallt Brahmi feliratok szerint i. e. 100 krl trtnt. Talltak tovbb 9. szzadbl szrmaz feliratokat, melyeken a Balidwipa (Bali szigete) kifejezs volt tallhat. Ebben az idben fejlesztettk ki a rizs ntzsre szolgl bonyolult ntzrendszereket (n. subak). Szmos ma is ltez vallsi s kulturlis hagyomny visszavezethet erre az idre. A kelet-jvai Majapahit Birodalom (1293–1520) Bali szigetn kolnit alaptott 1343-ban. A birodalom hanyatlsval a 15. szzadban Jvrl tmegesen vndoroltak t a birodalom szellemi vezeti, mvszek, papok s zenszek Bali szigetre.
Az els eurpai, aki Balival kapcsolatba lpett, a holland Cornelis de Houtman lehetett 1597-ben, br egy portugl haj mr 1585-ben ztonyra futott Bukit partjainl. Ezutn rkezett el a holland uralom ideje, br a hollandok sosem voltak kpesek olyan stabil hatalmat kipteni maguknak, mint ahogy azt tettk Indonzia egyb rszein, pldul Jvn vagy Malukun. Az 1840-es vekben elszr a sziget szaki rszn vetettk meg lbukat azltal, hogy az egymssal szemben bizalmatlan bali csoportokat egyms ellen kijtszottk. A hollandok hatalmas vzi s szrazfldi tmadst intztek a Sanur rgi majd Denpasar ellen. A bali slakkhoz kpest a hollandok mind a ltszmot, mind a felszerelst tekintve tlerben voltak. A bali csapatok a megads szgyene helyett egy vgs ngyilkos tmads (puputan) indtsa mellett dntttek. A hollandok megadsra felszlt krsei ellenre mintegy 4000 harcos menetelt a hallba a betolakodk elleni harcban. Ezutn a holland kormnyzk kevss szltak bele a sziget letbe, ltalban hagytk, hogy a valls s kultra dolgban a helyi ellenrzs rvnyesljn.
Japn a msodik vilghbor alatt elfoglalta a szigetet. Ebben az idben alaptotta meg egy bali tiszt, Gusti Ngurah Rai a Bali „szabadsgharcos” csapatot. A japnok 1945. augusztusi kapitulcijt kveten a hollandok azonnal visszatrtek Indonziba s gy Balira is, hogy a hbor eltti gyarmati kzigazgatst azonnal visszalltsk. Ezt a bali lzadk a japn fegyvereket hasznlva prbltk megakadlyozni.
1946-ban a hollandok kikiltottk Kelet-indonziai Kztrsasgot, a Sukarno s Hatta ltal kikiltott s vezetett Indonz Kztrsasg rivlisaknt. Bali ennek a Kelet-indonziai Kztrsasgnak a rsze lett a 13 kzigazgatsi terlet egyikeknt. Hollandia csak 1949.december 29-n ismerte el Indonzia fggetlensgt, ekkor Bali az Indonz Egyeslt llamok Kztrsasga nev llam rsze lett. Bali1956-ban hivatalosan is felmondta ezt a holland unit, s jogilag is az Indonz Kztrsasg rsze lett.1946. november 20-n vvtk meg a margai csatt, a sziget kzps rszn tallhat Tabanan mellett. A 29 ves Gusti Ngurah Rai ezredes a csapatait Marga Rannl vonta ssze, ahol az ersen felfegyverzett holland csapatokkal szemben ngyilkos tmadst indtottak. A teljes balinz hadert megsemmistettk, s a balinz katonai ellenlls megtrt. A bali repltr neve a margai csatt irnyt vezet emlkre ma Ngurah Rai nevt viseli.
A Gunung Agung 1963-as kitrse ezreket puszttott el gazdasgi koszt okozva. Szmos fldnfutv vlt bali lakos volt knytelen Indonzia ms rszre kltzni.
Az 1965-s sikertelen jakartai puccs utn Balin, akrcsak Indonzia ms rszein a jobboldali Suharto tbornok ltal tmogatott seregek szmtalan gyilkossgot kvettek el azIndonz Kommunista Prt (PKI) vals s vlt tagjai s szimpatiznsai ellen. A pontos szmok mai napig nem llnak rendelkezsre, de tbb mint 100 000 ember esett ldozatul ezeknek a gyilkossgoknak. Szmos ismert, de jelletlen tmegsr tallhat a szigeten.
2002. oktber 12-n egy autba rejtett pokolgp robbansa 202 embert lt meg s tovbbi 209 embert sebestett meg a Kuta nev npszer dlhelyen. Az ldozatok nagyobb rsze klfldi turista volt. 3 vvel ksbb jabb bombatmads trtn Kutban s a kzeli Jimbaran-blben.
|